YURT DIŞI BORSALARDA NASIL İŞLEM YAPILIR

YURT DIŞI BORSALARDA NASIL İŞLEM YAPILIR

Yurt dışı borsalarda hisse senedi işlemi yapabilmek için öncelikle Türkiye'de bir aracı kurumda hesap açmanız gerekmektedir. Her aracı kurum yurt dışı borsalara erişim imkanı sunmamaktadır. Özellikle banka aracı kurumlarına giderseniz yabancı borsalarda hisse senedi işlemi yapabilirsiniz. Hesap açtıktan sonra paranızı da aracı kuruma göndermeniz gerekmektedir. Bundan sonra isterseniz platform üzerinden isterseniz hesap açtığınız aracı kurumu arayarak telefonla emir verebilirsiniz.

Yabancı hisse senetlerinin saklamacı yurt dışında saklamacı kurum tarafından yapılmaktadır. Genelde saklama işlemlerini Citibank gibi büyük bankalar yapmakla birlikte işlem yaptığınız bazı ülkelerde yetkili saklamacı olarak başka şirketlerde bulunabilir. Örneğin; Avrupa borsalarında yapılan hisse senedi işlemlerinin saklaması Euroclear tarafından yapılmaktadır.

Yabancı borsalardan aldığınız hisse senetlerinde yerel birimi üzerinden işlem yapılmaktadır. Hisse senetlerinin sahip olduğu her türlü hakka da sahip olursunuz.

Bazı Türk şirketleri de yabancı borsalara kotedir. Örneğin, Turkcell hisse senetleri amerika borsasında, Global liman şirketi Londra borsasına kotedir.