DOLAR ENDEKSİ NEDİR

DOLAR ENDEKSİ NEDİR

Dolar endeksi nedir

Dolar endeksi, amerikan dolarının diğer gelişmiş üllke para birimleri karşısındaki değişimini ölçen bir endekstir. Diğer bir tanımla, dolar endeksi, gelişmiş ülke para birimlerinin dolara karşı oluşturulduğu bir döviz sepetidir. Amerikanın ticari olarak işlem gerçekleştirdiği ülke para birimleri karşısındaki değeri olarak da belirtilebilir.

Dolar endeksinde aşağıdaki para birimleri geometrik olarak ağırlıklandırılarak oranlar belirlenmiştir. Euro %57.6, Japon yeni %13.6, ingiliz sterlini %11,9, kanada doları %9,1, isveç kronası %4,2 ve isviçre frangı %3.6.

Amerikan doları küresel piyasalarda değer kazandıkça dolar endeksi yükselir, değer kaybettikçe dolar endeksi düşer. Örneğin; FED faiz artırdığında amerikan doları değer kazanacağı için dolar endeksi de yükselir. Tersi durumda ise örneğin ABD'de tarım dışı istihdam verisi beklentilerin çok altında kötü geldiyse, dolar değer kaybedeceği için dolar endeksi de değer kaybeder yani düşer.

Dolar endeksi 1973 yılında Bretton woods konferansı sonrası hesaplanmaya başlamıştır. 1973 ilk hesaplanmaya başlandığında dolar endeksinin değeri 100 seviyesindeydi. Küresel ekonomik kriz başlangıcında Mart 2008 70.69 seviyesi görülmüştür.

Dolar endeksi 5 gün 24 saat fiyatlanan bir üründür. Dolar endeksi ICE vadeli işlem borsasında işlem görmektedir ve kodu DXY dir. Dolar endeksi ayrıca opsiyon ve borsa yatırım fonları olarak da işlem görmektedir.