BORSA YATIRIM FONU NEDİR

BORSA YATIRIM FONU NEDİR

Borsa yatırım fonu (BYF) veya İngilizce adı ile Exchage Traded Funds (ETF), herhangi bir endeks, emtia, tahvil veya endeks fonu gibi bir sepeti takip eden, organize borsalarda alım satımı yapılabilen finansal ürünlerdir.

Borsa yatırım fonları, yatırım fonlarından farklı olarak borsada alım satımı yapılabilen bir yatırım ürünüdür. Diğer yatırım fonlarına göre daha likit ve daha düşük komisyonlar ile işlem yapılabilmektedir.

Borsa yatırım fonları borsalarda işlem gördüklerinden diğer fonlar gibi günlük açıklanan bir net varlık değeri söz konusu değildir.

Borsa yatırım fonlarının en önemli avantajları, belirli bir ülkede tek bir hisse senedini yatırım yapmak yerine, riski dağıtarak endeks üzerinde ağırlığı olan belirli hisse senetlerinden oluşan sepete yatırım yapılabilmesidir. Örneğin, .Alman borsası ile olumlu bir beklenti var ise, Dax'da işlem gören bir hisse senedine yatırım yapmak yerine DAX ETF'ine yatırım yapmak riski dağıtmak ve korelasyon açısından daha doğru olacaktır.

Borsa yatırım fonlarında açığa satış yapabilmek ve kaldıraçlı olarak işlem yapabilmekte mümkündür.

Türkiye'de henüz ETF piyasası ciddi anlamda gelişmemiş olsa da, Finans Yatırım ve İş Yatırım gibi banka aracı kurumlarının çıkarmış olduğu ve Borsa İstanbul'da işlem gören, emtia ve yabancı endeks BYF'leri mevcuttur.

Yurtdışında ise borsa yatırım fonu piyasası oldukça gelişmiş olup, dünyada yaklaşık 8.000'in üzerinde ETF işlem görmektedir. İşlem hacimlerinin çok yüksek ve dünyaca ünlü ETF'lerden bazıları; SPDR (S&P500 endeksi), GLD (Altın), USO (Petrol), DBO (Petrol), SLV (Gümüş) ve UNG (Doğalgaz)'dir.

borsa yatırım fonu nedir, yatırım ürünleri, byf, etf, borsa yatırım, yatırım fonu, finans yatırım, iş yatırım, net varlık değeri, alman borsası, s&p500, dax, yabancı endeks