BORSA TAKİP

BORSA TAKİP


 

Borsa Nasıl Oynanır? Hisse senedi nasıl alınır satılır? finansal piyasalar, istanbul borsası canlı

Borsa oynamak için öncelikle, borsa yatırım hesabı açılmalıdır. Yatırım hesabı açmak için aracı kurumlar ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Yatırım hesabınız açıldıktan sonra, bu hesabınıza havale/eft ile para göndermeniz gerekir. Yatırım hesabınızda paranız da geçtikten sonra artık borsa istanbul da işlemlere başlayabilirsiniz. Borsa istanbulda yaklaşık 300'ün üzerinde hisse senedi işlem görmektedir. Seans saatleri içerisinde emir verip alış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Borsa istanbul seans saatleri aşağıdaki gibidir, borsa işlem saatleri:

1. Seans Açılış Seansı: 09:15 - 12:30

2. Seans Açılış Seansı: 14:00 - 17:40

Kapanış Seansı: Eşleşme Seansı: 17:30 - 17:40

Borsa da takas işlemleri T+2 olarak gerçekleşmektedir. Bugün aldığınız bir hisse 2 gün sonra hesabiniza geçer, bakiyeniz satın aldığınız hisse kadar azalır. Aynı şekilde aldığınız hissenin parasını da 2 gün sonra hesabınızda görürsünüz. Yatırım hesabınızda boşta kalan para aracı kurum tarafından günlük olarak para piyasalarında repo yapılarak değerlendirilir.

Bunu haricinde hisse senetlerinde teminat karşılığı kredili işlem yapılması da mümkündür. Bu işlemler için kredili işlem sözleşmesi imzalanmalıdır. Ayrıca açığa satış işleri de yine açığa satış sözleşmesi ile yapılabilir.

Bazı kurumlarda ise gün içi kredili işlem limiti tanımlanmaktadır. Gün içi işlem limiti ile gün sonunda seans bitmeden ilgili hisse senedini satmak üzere kaldıraçlı olarak işlem yapabilirsiniz.

borsa canlı seans, borsa deneme hesabı, borsa oyna, borsa endeksi, piyasalar,hisse fiyatları,canlı borsa,borsa takip,online borsa,piyasalar,canliborsa,canlı hisse takip,borsa gündem,canlı hisse senedi fiyatları takip,borsa takip online,borsa gündem,canlı hisse takip