BORSA ENDEKS NEDİR

BORSA ENDEKS NEDİR

Ücretsiz 100.000 $ ile Forex'i Test Et

Borsa endeks ne demek? Endeks nasıl hesaplanır?

Endeks nedir? Endeks, içerisinde birden fazla hisse senedi bulunduran, hisselerin ağırlıklarına göre hesaplanan, oransal değişimleri ölçen bir göstergedir. Hemen ücretsiz hisse hesabı açmak için tıklayınız.hisse hesap

Her ülkenin borsasında farklı çeşit endeksler vardır. Endeksler temel olarak, içerisinde bulunan hisselerin sektörlerine göre ayrıştırılmıştır. Hepimizin bildiği ve çoğunuzun yakından takip etti ABD dow jones endeksi, en büyük 30 sanayi hissesinin ağırlıklı ortalamasından oluşmaktadır. Endeksin içerisinde hisselerin değer kazanıp kaybetmelerine göre endeksin fiyatı oluşmaktadır.

Ülkemizde, borsa istanbul da, eski ismiyle imkb de, bist 100 endeksi (imkb 100 endeksi), bist 30 endeksi (imkb 30 endeksi) ve bist 50 endeksi (imkb 50) endeksleri vardır. Endekslerin yanlarında yazan rakamlar içerisinde kaç adet hisse bulundurduğunu belirtir. Örneğin, bist 100 endeksinde 100 tane farklı hisse senedi bulunmaktadır. Endekslere hisse dahil etme ve çıkarma işlemleri belirli dönemlerde belirli kriterlere göre borsa istanbul tarafından yapılmaktadır. Borsa istanbul da işlem gören hisselerde yeni bir uygulama olarak üç farklı hisse grubu bulunmaktadır. Bunlar; a grubu hisse, b grubu hisse ve c grubu hisselerdir.

Ayrıca yukarı da belirtildiği gibi sektörel endekslerde bulunmaktadır. İmkb 10 banka endeksi, en likit 10 banka hissesinden oluşmaktadır. imkb kurumsal yönetim endeksi, imkb ikinci ulusal endeksi, vb.

Yurtdışında da aynı mantıkla endeksler oluşmaktadır. Nasdaq endeksinde teknoloji şirketleri bulunmaktadır. Dax endeksi Almanya'nın gösterge endeksidir.

Borsa seans saatleri nedir? Borsa işlem saatleri nedir?

Her ülkenin borsasının seans açılış ve kapanış saatleri mevcuttur. Sadece bu endeksler üzerine yazılan türev ürünlerde 24 saat işlem imkanı bulunmaktadır. Örneğin, down jones futureları (dow jones vadelileri) 24 saat piyasalarda işlem görmektedir.

Ülkemizde, borsa istanbul da eski ismiyle imkb (istanbul menkul kıymetler borsası) de seans saatleri şu şekildedir: 1. Seans: 09:15 - 12:30 2. Seans: 14:00 - 17:40 Kapanış Seansı: 17:30 - 17:40

Dow jones borsası seans saatleri: Türkiye saati ile 15:30 - 21:00 sürekli müzayede ile işlem görmektedir.

 

borsa endeksi nedir,borsa endeksi nasıl hesaplanır,yurtdışı borsa endeksleri,endeks yorum,hisse yorum,imkb endeks,bist endeks