CDS NEDİR

CDS NEDİR

Cds nedir?

Cds, ingilizce olarak credit default swap teriminin kısaltılmış halidir. Türkçe karşılığı ise borçların ödenmeme riski, yani temerrüd riskine karşı sigorta maliyeti olarak açıklanabilir.

Her ülkenin cds fiyatları farklı vadelerde farklı fiyatlar almaktadır. Örneğin, Türkiye de kısa vadede seçimlerden dolayı politik bir risk oluşursa kısa vadeli cds fiyatlarının, 5 yıllık cds fiyatlarına göre daha fazla yükselmesi beklenir. CDS fiyatlarının yükselmesi o ülkenin borçlarını ödeyebilme riskinin arttığının göstergesi olarak kabul edilir. CDS fiyatlarında bir düşüş ise, tam tersi olarak borç ödeyememe riskinin azaldığını gösterir.

Cds fiyatları ne kadar düşük ise, bir ülke o kadar düşük maliyetli borçlanma gösterebilir. Bunun sebebi basittir, çünkü borç geri ödeme riski olmadığı için, risk primi düşüktür. Bu da borçlanma faizlerinin düşük olmasını beraberinde getirir.

Gelişmiş ülkelerin cds fiyatları, doğal olarak gelişmekte olan ülkelere göre daha düşüktür. Ülkeler sıralamasına baktığımızda cds fiyatları en düşük olan, yani temerrüd riski en az olan ülke ABD'dir.

CDS piyasası, 2002 yıllarından sonra popüler olmaya başlamış, 2007 mortgage krizi ile en yüksek işlem hacimlerine ulaşılmıştır. 2002 yılında 2 trilyon dolar hacmi sahip cds piyasası, 2007 yılında 60 trilyon dolarak ulaşmıştır.

Cds fiyatlarını bloomberg terminallerinden veya bazı yurtdışı internet sitelerinden takip edebilirsiniz. Mayıs 2014 itibarıyle Türkiye 5 yıllık cds fiyatları 180 seviyesindedir.