PETROL BORSASI

PETROL BORSASI

Petrol borsası nedir? Ham petrol, benzin fiyatları nasıl oluşur?

Petrol borsası, küresel piyasalarda petrol fiyatlarının oluştuğu yerdir. Petrol fiyatları, petrol üreticilerinin üretimlerine bağlı olarak değişmektedir. Dünya'da en büyük petrol üreticisi ülke Suudi Arabistan'dır. Petrol üreten ülkelerin kendi aralarında kurmuş oldukları bir birlik bulunmaktadır, OPEC. OPEC, petrol ihraç eden ülkelerin çıkarlarını gözeten bir kurumdur. OPEC kararları da petrol fiyatları üzerinde etki etmektedir. Ayrıca ABD ham petrol stokları verisi de ham petrol fiyatlarını etkileyen önemli bir ekonomik veridir.
Piyasalarda işlem gören petrol ürünleri WTI ve Brent petrol olarak adlandırılmaktadır. WTI, ABD piyasalarında işlem gören ve fiyatlanan bir petrol çeşididir. Brent petrol ise Kuzey ülkelerin çıkardığı ve ihraç ettiği bir petrol ürünüdür. Petrol fiyatları, küresel krizlerden de oldukça etkilenmektedir.

Benzin fiyatları da petrol fiyatları gibi bütün bu gelişmelerden etkilenmektedir. Petrol fiyatlarının yükselmesi veya düşmesi, benzin fiyatlarının da yükselmesi veya düşmesine neden olmaktadır. Araçlarda kullanılan kurşunsuz benzin, petrol rafine edilerek üretilen bir enerji kaynağıdır.