CFD Nedir

CFD Nedir?

CFD (Contract for Difference), Fark Kontratı olarak da bilinen tezgahüstü türev ürünüdür. Bu durumdan dolayı, herhangi bir organize borsada denetim altında değildir. CFD'ler endeksler, hisseler, tahviller ve emtialar üzerine yazılabilmekte olup işlemler MetaTrader4 platformundan yapılabilmektedir.

Hisse senedi CFD işlemlerinin bugünkü formu, 1990'larda başlamıştır. Bunlar, hisse senedi aracı kurumları tarafından, koruma fonu müşterilerine, yüksek kaldıraç kullanılarak piyasaya karşı büyük bir açıklık kazanma imkanı vermek amacıyla geliştirilmiştir. 1990'ların sonunda yaşanan teknoloji patlaması ile birlikte CFD'nin bilinirliği çok daha öne çıktı. Bundan sonra müşteriler, kısa bir zaman aralığında kaldıraçlı CFD'leri kullanarak hisse senetlerinin artan volatiliteleri üzerinden işlem yapma imkânına kavuştular. İngiliz hisse senedi piyasası hacminin %25'inin CFD işlemlerine ait olduğu tahmin edilmektedir. CFD'ler ayrıca Avustralya, Kanada ve Singapur gibi ülkelerde de işlem görmeye başlamıştır. ABD'de SEC'in(Securities and Exchange Commission) tezgahüstü finansal ürünler hakkındaki sınırlamaları yüzünden CFD ürünlere izin verilmemektedir.

 

CFD - Futures Benzerlikleri ve Farklılıkları

CFD'ler tanım olarak tezgahüstü türev araç olmakla beraber aralarında ciddi farklılıklar vardır.

Benzerlikleri

CFD'lerin de Future'lar gibi belirli bir vadeleri vardır. CFD'nin vadesi üzerine yazılan Future ürünün vadesiyle aynıdır. CFD ürün Future ürünün dayanak varlığına yazıldığı için ürünün işlem gördüğü saatler Future'da neyse CFD'de de aynıdır. CFD'nin fiyatı üzerine yazılan Future ürünün fiyatıyla aynıdır. Dolayısıyla fiyat adımları da aynıdır. Örneğin; Comex'te işlem gören GCM2(Haziran 2012 Vadeli Altın) Future'ının üzerine bir CFD yazalım. Yazacağımız bu CFD'nin vadesi Haziran olmalı ve fiyatının da GCM2 ile aynı olması gerekmektedir.

Farklılıkları

Her iki ürününde başlangıç teminatları farklıdır. Esasen CFD'lerin de türetilme sebebi budur. Örneğin Vadeli Altın'da 1 kontrat işlem yapabilmek için 10.125$ gerekmektedir. Ancak aynı şartlardaki CFD'de 1 kontrat işlem yapabilmek için gerekli olan miktar aracı kuruma göre değişmekle birlikte piyasa da ortalama 2.500$'dır. Her iki ürününde kaldıraç oranı farklıdır. Future altın'da kaldıraç oranı 1:15 iken CFD altında kaldıraç oranı kurumun kurallarına göre belirlenmektedir. Türkiye'de SPK tebliğine göre en fazla 1:100 kaldıraç uygulanmaktadır. Future ürünler organize borsalarda işlem gördükleri için maksimum alınabilecek pozisyonlara bazı sınırlamalar getirilmiştir. CFD tezgahüstü olduğu için böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. Future ürünlerde en küçük işlem yapılabilen lot birimi 0.1 lot'tur. CFD'ler de mikro lot (0.01) ile işlem yapabilmek mümkündür. Future'da fiziksel teslimat bulunmakla birlikte CFD'de fiziksel teslimat yoktur.

CFD'nin Avantajları

İşlem Miktarı

 

Düşük hacimler ile CFD yapılabilir, bu sayede küçük ölçekli işlemlerde sistemde kullanılabilir.

 

Kaldıraç

 

CFD'lerde kaldıraç oranları genellikle vadeli kontratlara oranla daha yüksektir. İşlemleriniz için yatırmanız gereken küçük bir oran ile yüksek oranda işlem açılabilir.

 

Düşen Piyasalarda Kazanma Şansı

 

Piyasanın düşüş ve çıkışlarında yönünüzü belirleyebilir ve yatırımlarınızı o yönde yapabilirsiniz. Rahatlıkla herhangi bir kural olmadan açığa satış yapılabilir. Bu özellikle hisse senetleri üzerine yazılmış CFD'leri cazip kılmaktadır.

 

Bütün Dünya Piyasaları Tek Bir Platformda

CFD bütün dünya piyasalarında tek bir platform ile (MT4) işlem imkânı sağlamaktadır. Global hisse senetleri, emtialar, faiz oranları ve endeksler üzerinde işlem yapma imkânı oluşmaktadır.

 

Hedge ( Korunma Amaçlı İşlem )

CFD'lerin en önemli faydalarından biri, endeks ya da hisse senedi işlemleri yoluyla hisse senedi portföylerini hedgeleme imkanı vermesidir. CFD'ler belirli bir riski hedgelemek için de kullanılabilir. Örneğin Vodafone hisse senedi pozisyonu bir Vodafone CFD'si kullanarak veya Endeks CFD'sine yatırım yatırım yaparak genel riski azaltmak için kullanılabilir. Örneğin FTSE 100 den oluşan bir İngiliz hisseleri sepeti CFD kullanılarak hedgelenebilir. Başka bir örnek vermek gerekirse, Portföyünüzde 10.000 X hissesi bulunduruyorsanız ve kısa vadede fiyatının düşebileceğinden endişe ediyorsanız aynı miktarda CFD satarak pozisyonunuzu koruyabilirsiniz. Böylece hissenin fiyatı düşerse CFD den yapmış olduğunuz karla zararınızı kapatabilirsiniz. Fakat hisse senedinin fiyatı artarsa CFD den zarar etmiş olursunuz.

Buradaki müşteri hedge stratejisinin future'daki hedgeden tek farkı kaldıraç etkisiyle birlikte CFD'de aynı hedge oranını daha az sermaye ile gerçekleştirebilmektir.