MERKEZ BANKALARI HATA MI YAPIYOR

MERKEZ BANKALARI HATA MI YAPIYOR

2008 yılında, eski FED başkanlarından Alan Greenspan kongrede faizleri uzun süre düşük seviyelerde tuttukları için hata yaptıklarını belirtmişti. Faizlerin rekor düşük seviyelerde seyretmesi, mortgage kredilerinin asla ödemeyecek olan kişilere dağıtılmasına neden oldu ve 2008 yılında mortgage krizi ile başlayan ve sonraları global krize dönüşen olguyu yaşamıştık.

Aradan 7 yıl geçmiş olmasına rağmen geldiğimiz noktada başa dönüş görünüyoruz. ECB (avrupa merkez bankası) ve FED (ABD merkez bankası) faizleri yıllardır sıfıra yakın tutarak, ekonomilerini canlandırmaya çalışıyor. Düşük faiz oranları özellikle Avrupa birliğinde konut fiyatlarının yükselmesine, teknoloji hisselerinin ve özellikle Çin hisse piyasasında balonların oluşmasına neden oldu.

Bütün bunlara rağmen, G 20 zirvesi öncesi IMF, global ekonomilerin faizleri düşük tutmasını tavsiye ederek ekledi; Ekonomilerin büyüyemediği, emtia fiyatlarının düştüğü bir ortamda faiz artırmak global ekonomilere daha fazla zarar verebilir. Burada önemli bir nokta var ki IMF'nin bu söylemine rağmen FED ve BOE (İngiltere merkez bankası) faizleri artırmak istiyor.

imf, fed, boe, ecb, abd merkez bankası, ingiltere merkez bankası, mortgage krizi, global ekonomiler, çin hisse piyasası, teknoloji hisseleri, emtia fiyatları, alan greenspan, gloal kriz, faiz, konut fiyatları, g 20 zirvesi