STERLİN FİYATLARI NE OLUR

STERLİN FİYATLARI NE OLUR

STERLİN FİYATLARI NE OLUR

Sterlin paritesi dolar karşısında 7 Ekim'de yaşanan tombul parmak olayı ile 1.19 seviyelerine kadar gerilemişti. Bu hareketin aynı gün içerisinde yukarı yönlü hareket ile geri alınması sterlin dolar paritesinin olumlu hareket etmesini destekledi. İngiltere'ye ait 3.çeyrek büyüme verisinin beklentinin üzerinde gelmesi sterlin dolar paritesinin 1.23 seviyelerine kadar yükselmesine neden oldu.

ABD 3.çeyrek büyüme verisi (gayri safi milli hasıla) beklentilerin üzerinde geldi. Ancak verinin ardından dolar endeksinde yukarı yönlü bir hareket görülmedi. Bunun en önemli nedeni büyüme verisinin iyi gelmesine neden olan şeyin ABD'nin soya ihracatınıno oldukça fazla yükselmesiydi. Brezilya'da kötü giden hava koşulları nedeniyle Çin soya ithalatını ABD'den gerçekleştirdi. Bu sebeple büyüme verisi beklentilerin üzerinde geldi, yani geçici olumlu bir veri geldi.

Sterlin fiyatları yukarı yönlü seyrini devam ettirebilir. ABD'nin yıl sonuna kadar 25 baz puanlık faiz artırımı yapacağı kesin, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkacağı da kesin ancak bunun zamanı net değil. En erken 2018 yılında çıkış gerçekleşir gibi görünüyor. Dolayısıyla sterlin fiyatları üzerindeki etkisi uzun soluklu olacaktır.