ALTIN FİYATLARI VE ALTIN YORUMLARI

ALTIN FİYATLARI VE ALTIN YORUMLARI

ALTIN FİYATLARI VE ALTIN YORUMLARI

Altın fiyatları, FED faiz artırım ihtimalleri üzerine gerilemeye devam ediyor. En son yapılan fed açık piyasa komitesinde abd merkez bankasının faizleri Haziran ayında artırabileceği beklentileri üzerine değer kaybediyor. Altın fiyatları 2015 yılından önemli değer kayıpları yaşamış olsa da 2016 yılına umutlu girmişti. 2016 yılına 1070 dolar ons seviyelerinden başlayan altın mayıs ayında 1210 dolar ons seviyelerine kadar geriledi. Aynı dönemde dolar tl paritesi 3.03 seviyelerinden 2.90 seviyelerine kadar değer kaybetti.

Dünyada altın fiyatları dolar üzerinden fiyatlandığı için dolar tl paritesindeki hareketlerde gram altın, çeyrek altın gibi türk lirası üzerinden fiyatlanan altın ürünleri üzerinde etkili olmaktadır. Dolayısıyla türk lirası üzerinden altın yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların dolar türk lirasindaki hareketlere de dikkat etmesi gerekmektedir.

Önümüzdeki dönemde doların küresel piyasalarda değer kazanmaya devam edecek olması ve FED'in 2016 yılı içerisinde en az 1 kere daha faiz artırımı yapacağı beklentisi ve dünya ekonomilerinde ABD'nin göreceli olarak daha iyi ekonomik toparlanma gösteriyor olması altın emtiası için pek de olumlu görünmüyor. Altın enflasyondan korunma amacıyla yatırım aracı olarak kullanılırken, dünyada enflasyon yaratmakta zorlanılması altın için olumlu haber değil. Ancak unutulmaması gerekir ki dünyada faizlerin negatif olduğu bir ortamda altının değer kazanması mümkündür.

Bütün bu altın yorumlarından yola çıkaraj izlenmesi gereken makro ekonomik veriler ve gelişmeleri bildirmiş olduk.

Güncel altın fiyatlarını takip etmek için tıklayınız.

Gram altın fiyatları ise 2016 yılında 125 TL seviyelerini gördükten sonra hem altın fiyatlarda yaşanan düşüş hem de dolar türk lirasında yaşanan düşüş sonrası 115 TL fiyatlarına kadar geriledi. Gram altın fiyatlarına ulaşmak için dolar ons fiyatlarını takip edebilirsiniz. 100 ons yaklaşık olarak 3.3 kilograma denk gelmektedir. Çeyrek altın fiyatlarının iki ile çarpılması sonucunda yarım altın, yarım altın fiyatlarının ise iki ile çarpılması halinde tam altın fiyatlarına ulaşılınabilir.