FED FAİZ ARTIRIMI SONRASI AFRİKA ÜLKELERİ

FED FAİZ ARTIRIMI SONRASI AFRİKA ÜLKELERİ

Son bir yıldır, Afrika ülkeleri FED'in faiz artırımına hazırlanıyorlardı. FED 25 baz puan faiz artırımına gitti ve bu beklenti gerçekleşmiş oldu. Peki Afrika ülkeleri bundan nasıl etkilendi?

Kenya, Uganda ve Güney Afrika para birimleri neredeyse faiz artırımından hiç etkilenmedi ve kısa vade de etkilenmesi beklenmiyor. Afrika ülkelerinin borsaları ise 9 gündür üst üste yükseliyor. İlgili ülkelerin merkez bankası başkanları, FED'in faiz artırımından etkilenmemek için neler yaptıklarını ve yapacaklarını üzerine basa basa anlatmayı seviyor.

Özellikle bazı Afrika ülkelerinin para birimleri bu sene ciddi değer kaybı yaşadı. Düşen emtia fiyatları ve Çin'deki zayıf emtia talebi Nijerya Naira'sı ve Güney Afrika Randı üzerinden etkiledi oldu ve dolar karşısında ciddi değer kaybı yaşadılar. Ancak henüz en kötüsü geride kalmış değil. Gana gibi yüksek cari açığı ve özel sektör borcu olan ülkeler, sermaye hareketlerine karşı kırılgan durumdalar.

Fed'in fazi artırımının ciddi tahribat yaratabileceği ülkeler sırasıyla; Gana, Seyşeller, Tanzanya, Kongo, Kenya, Tunus, Etiyopya, Mauritius, Mozambik, Togo, Rwanda, Liberya, Çed, Burkina Faso, Zimbabwe, Libya, Cibuti, Sudan ve Niger.

Fed'in faiz artırımının ciddi tahribat yaratmayabileceği ülkeler sırasıyla; Botsvana, Swaziland, Malawi, Cabo Verde, Nambiya, Gambiya, Mısır, Fas, Burundi, Orta Afrika, Angola, Sierra Leone, Gabon, Senegal, Uganda, Madagaskar, Mali ve Zambiya.